aktualizacja z dn. 14.12.2022r.
Na podstawie ujednoliconego Regulaminu Organizacyjnego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Janusza Korczaka w Słupsku Sp. z o.o. wprowadzonego Uchwałą Zarządu ustala się:
§ 1
Kontakt telefoniczny:
1. Kierownik Sanatorium – tel. 59 8154201
Kontakt E-mail: sanatorium.ustka @szpital.slupsk.pl
§ 2
Oddział Uzdrowiskowy Sanatoryjny w Ustce jest komórką organizacyjną Szpitala działającą w oparciu o Ustawę z dn. 28 lipca 2005r. o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz gminach uzdrowiskowych. Oddział Uzdrowiskowy Sanatoryjny znajduje się w Ustce przy ul. Mickiewicza 12.
Do zadań Oddziału należy świadczenie opieki lekarskiej oraz całodobowej opieki pielęgniarskiej, wykonywanie zabiegów leczniczych wykorzystujących naturalne surowce oraz urządzenia lecznicze, przewidziane w programie leczenia pacjenta oraz realizacja zadań z zakresu promocji zdrowia.
Zespół terapeutyczny Oddziału tworzą lekarze, pielęgniarki, fizjoterapeuci, dietetyk.
Zespół administracyjny: recepcjonistki.
§ 3
Oddział znajduje się w budynkach A, B,C, i D obiektu na parterze, I,II,III piętrze i tworzą go: Sanatorium oraz Zakład Przyrodoleczniczy.
Wejście do Oddziału stanowi Recepcja, która znajduje się na parterze budynku C.
Sanatorium to baza hotelowa dla kuracjuszy (budynek A, B, D).
Łącznie w obiekcie znajduje się 120 łóżek w pokojach 1, 2, 3 i 4- osobowych z własnym węzłem sanitarnym lub z współdzielonym węzłem sanitarnym.
W każdej części hotelowej oprócz pokoi znajduje się:
Osoby niepełnosprawne mogą się przemieszczać windami.
W budynku D na I piętrze znajduje się dyżurka pielęgniarska i 2 gabinety lekarskie.
Zakład Przyrodoleczniczy znajduje się na I piętrze w budynku B i D.
W budynek B znajdują się:
W budynku D są:
Pozostałe obszary to:
§ 4
REJESTRACJA I ZAKWATEROWANIE
1. Przyjęcia odbywają się w trybie planowym wg terminarza turnusów.
2. Pobyt w Sanatorium odbywa się na podstawie skierowania na leczenie uzdrowiskowe wystawione przez uprawnione do tego instytucje.
3. Świadczenia zdrowotne realizowane są dla osób ze schorzeniami ortopedyczno-urazowymi, neurologicznymi, reumatologicznymi, kardiologicznymi, endokrynologicznymi i dróg oddechowych.
4. Oddział/Zakład Przyrodoleczniczy udziela świadczeń dla pacjentów komercyjnych.
5. Przy przyjęciu Kuracjusz winien posiadać:
6. Kuracjusz zobowiązany jest do uiszczenia pełnej (pacjenci komercyjni) lub częściowej odpłatności sanatoryjnej w recepcji za pobyt i wyżywienie (zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 4 kwietnia 2022 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu lecznictwa uzdrowiskowego) oraz opłaty uzdrowiskowej w kwocie 4,00 zł dziennie (Uchwała Rady Miasta Ustka Nr XLVIII/416/2021 z dnia 28 października 2021 r. w sprawie: opłaty uzdrowiskowej na 2022r.) w pierwszym dniu pobytu, w przypadkach szczególnych najpóźniej w drugiej dobie pobytu.
7. W recepcji Kuracjusz zostanie zarejestrowany i otrzyma przydział do pokoju.
8. Sanatorium nie prowadzi wcześniejszej rezerwacji miejsc, pokoje są przydzielane w dniu przyjazdu.
9. Samowolna zmiana pokoju jest niedozwolona.
10. Zakwaterowanie małżeństw w pokojach 2-osobowych jest możliwe tylko w przypadku dostępnych pokoi w momencie przyjazdu Kuracjuszy. Sanatorium nie gwarantuje zakwaterowania małżeństw razem w pokojach 2-osobowych.
11. W przypadku rezygnacji z leczenia uzdrowiskowego przed rozpoczęciem leczenia – fakt należy zgłosić w recepcji, a skierowanie bezzwłocznie zwrócić do Oddziału NFZ.
12. W dniu wyjazdu wypis należy odebrać w punkcie pielęgniarskim.
13. Wszyscy kuracjusze na koniec turnusu są proszeni o wypełnienie anonimowej ankiety oceniającej funkcjonowanie sanatorium. Wnioski posłużą wdrożeniu działań na rzecz poprawy jakości .
14. Kuracjusz/Pacjent po przyjeździe zobowiązany jest do zapoznania się z niniejszym regulaminem oraz dodatkowymi informacjami dotyczącymi jego pobytu, zamieszczonymi w instrukcjach p/pożarowych, planach ewakuacyjnych itp. i ich przestrzeganiu.
§ 5
ORGANIZACJA DNIA
1. Turnus rozpoczyna się w dniu wskazanym przez zleceniodawcę od godz. 14.00, a kończy o godz. 12.00 ostatniego dnia pobytu.
2. Cisza nocna: 22.00-6.00
3. Posiłki: śniadanie 8.30 – 9.00; obiad – 13.00-13.30; kolacja 17.00-17.30
4. Całodobowa opieka pielęgniarska: pomiary parametrów, doraźna pomoc dla potrzeb kuracjuszy, realizacja zleceń lekarskich, edukacja zdrowotna, obchody pielęgniarskie: 18.00-20.00
5. Kontrola lekarska – wyznaczona data i godzina badania
6. Zabiegi lecznicze – od 7.15- 15.00
7. Czas relaksu kuracjuszy po godz.15.00
8. Goście Kuracjuszy mogą przebywać na terenie Sanatorium do godziny 20.00.
§ 6
PRAWA I OBOWIĄZKI ZWIĄZANE Z LECZENIEM
1. Kuracjusz zobowiązany jest stosować się do wszystkich wskazówek leczniczych wydawanych przez lekarzy, pielęgniarki, fizjoterapeuty, dietetyka.
2. Rodzaje zabiegów leczniczych ustala lekarz lub uprawniony magister lub specjalista fizjoterapii.
3. Rodzaje zabiegów oraz plan ich realizacji (daty, godziny) zawiera Karta Zabiegowa, którą należy każdorazowo przedstawiać przed zabiegami lub badaniami lekarskimi.
4. Na zabiegi należy zgłaszać się wg harmonogramu Karty Zabiegowej - nie ma możliwości ich zmiany.
5. Zabiegi są realizowane od poniedziałku do soboty w godz. od 7.15-15.00.
6. Zabiegi, które kuracjusz chce przyjąć dodatkowo poza skierowaniem, mogą być zrealizowane za opłatą zgodnie z cennikiem i po konsultacji lekarskiej lub uprawnionego fizjoterapeuty.
7. Na zabiegi należy przychodzić z 5 min. wyprzedzeniem. Spóźnienie może spowodować brak możności wykonania zabiegu. Zabiegi opuszczone przepadają bez możliwości ich realizacji w innym terminie.
8. Wszelkie niedyspozycje uniemożliwiające pobranie zabiegu, należy zgłosić do pielęgniarki dyżurnej lub lekarza prowadzącego.
9. Osobom nieprzestrzegającym higieny osobistej oraz osobom, których stan wskazuje na nietrzeźwość, bycie pod wpływem środków odurzających, osobom agresywnym, wszczynającym awantury zabiegi rehabilitacyjne nie będą wykonywane.
10. Na czas wykonywania zabiegów zaleca się nie przynoszenie telefonów komórkowych lub ich wyłączenie.
11. Osoby posiadające rozrusznik serca lub inne elementy metalowe w ciele powinny powiadomić o tym fakcie lekarza oraz fizjoterapeutę.
12. W razie pojawienia się złego samopoczucia przed przystąpieniem do korzystania zabiegów należy zasięgnąć porady medycznej.
13. Zasłabnięcie, złe samopoczucie podczas zabiegu i po zabiegu - koniecznie należy zgłosić personelowi medycznemu.
14. Strój na zabiegi:
a) zaleca się zakładać ubranie wygodne, które umożliwia łatwe, samodzielne rozebranie lub odkrycie części ciała poddawanej zabiegowi
b) na ćwiczenia na salę gimnastyczną - strój sportowy, spodnie dresowe, skarpetki (obowiązkowo jeśli ćwiczenia na boso), obuwie sportowe
c) na zabiegi mokre (masaż wirowy, okłady) - można przyjść z pokoju w szlafroku, proszę przynieść swój ręcznik
d) zabiegi w kriokomorze wymagają specjalnego stroju (strój, wełniane skarpety, rękawiczki, okrycie głowy, drewniaki), który należy traktować jako strój osobisty – można zakupić w recepcji
e) na wszystkie pozostałe zabiegi proszę zabierać ręcznik lub prześcieradło z włókniny/ fizeliny (do zakupu w recepcji)
f) na zabiegi proszę przychodzić bez biżuterii i kosztowności
g) przed zabiegami w gabinetach megnetoterapii i laseroterapii proszę zdjąć elementy metalowe np. zegarek, okulary oraz nie wnosić telefonu (w polu magnetycznym może ulec uszkodzeniu)
15. Przed zabiegami nie stosować substancji na skórę - kremów, maści, balsamów itp.
16. Po zastosowaniu okładów z borowiny lub fango - przez 1-2 godz. proszę nie kąpać się, nie używać środków myjących, możliwe tylko szybkie spłukanie mazi leczniczej.
17. Przed zabiegami i po nich należy unikać wysiłku, zapewnić czas na wypoczynek i relaks.
18. Informacji o stanie zdrowia oraz planowanych zabiegach udziela na bieżąco lekarz podczas badania lekarskiego. Fizjoterapeuci i pielęgniarki prowadzą edukację zdrowotną zgodnie ze swoimi kompetencjami.
19. Poza godzinami pracy lekarza w przypadku nagłych zachorowań kuracjusz może być skierowany do lekarza Nocnej Opieki Chorych - Przychodnia POZ ul. Mickiewicz 12 Ustka (poniedziałek-piątek 18.00-8.00; sobota, niedziela, święta – 18.00-8.00) lub SOR w Słupsku.
§ 7
WYŻYWIENIE
1. W dniu przyjazdu Kuracjuszowi przysługuje obiad i kolacja, natomiast w ostatnim dniu pobytu tylko śniadanie. Za niewykorzystane posiłki w dniu przyjazdu i wyjazdu nie przysługuje suchy prowiant.
2. Przydział diety odbywa się w dniu przyjęcia w oparciu o dostarczoną dokumentacje medyczną. Za wybór diety specjalnej bez zalecenia lekarskiego pobiera się dodatkowa opłata zgodnie z obowiązującym cennikiem.
3. Wynoszenie naczyń z jadalni jest niedozwolone.
§ 8
PRAWA I OBOWIĄZKI ZWIĄZANE Z POBYTEM
1. Na terenie Sanatorium zabronione jest:
2. Kuracjusze zobowiązani są:
3. Kuracjusz odpowiada materialnie za przedmioty znajdujące się na wyposażeniu pokoju – będące własnością Sanatorium.
4. Wszelkiego rodzaju zastane uszkodzenia należy zgłaszać natychmiast w recepcji. Brak zgłoszenia oznacza brak usterek.
5. Kuracjusz powinien niezwłocznie zgłaszać w recepcji wszelkie uszkodzenia, awarie powstałe podczas pobytu.
6.Wszystkie osoby przebywające na terenie Sanatorium zobowiązane są do przestrzegania przepisów porządkowych, sanitarnych oraz przeciw pożarowych.
7. W recepcjach i punktach pielęgniarskich można wypożyczyć żelazko i prasować w wyznaczonych miejscach.
8.Każdorazowo wychodząc z budynku klucz od pokoju należy zostawić w recepcji.
9. W dniu wyjazdu kuracjusz przekazuje pokój wraz z kluczem.
10. Istnieje możliwość przedłużenia pobytu do godz. 22:00 (bez wyżywienia) w ostatnim dniu turnusu (możliwe tylko w przypadkach, jeśli na dany pokój nie jest zaplanowane kolejne zakwaterowanie) . Odpłatność zgodnie z obowiązującym Cennikiem.
11. Kuracjusz może wykupić pakiet telewizyjny – zgodnie z obowiązującym Cennikiem.
12. W przypadkach nagłych – losowych (np. awarie, itp.) pracownicy sanatorium (min. 2 osoby) mają prawo wejść do pokoju pod nieobecność kuracjusza.
13. Osoby przyjeżdzające samochodem parkują zgodnie z zasadami przyjętymi przez miasto Ustka.
14. Zabrania się w czasie leczenia samowolnego opuszczania miejscowości uzdrowiskowej. Przepustka (na pisemny wniosek kuracjusza) może być wydawana tylko w szczególnych sytuacjach za zgodą lekarza.
15. Skrócenie pobytu przez kuracjusza skierowanego do Sanatorium przez uprawnioną instytucję, bez ponoszenia kosztów jest możliwe jedynie z powodu ważnych przyczyn.
16. Wyjazd przed zakończeniem turnusu oznacza wniesienie przez kuracjusza dodatkowej opłaty za niewykorzystane dni pobytu (Art. 33 ust. 3,4 Ustawy z dnia 27 sierpnia 2004r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych). – mimo, że nie skorzysta z zabiegów ani wyżywienia. Odpłatność zgodnie z obowiązującym Cennikiem.
§ 9
DEPOZYT
1. Kuracjusz ma możliwość pozostawienia w depozycie pieniędzy lub innych rzeczy wartościowych (za potwierdzeniem).
2. Sanatorium może odmówić umieszczenia w depozycie przedmiotów, które zajmują zbyt dużo miejsca, posiadają zbyt dużą wartość, zagrażają bezpieczeństwu. Osobami wyznaczonymi do przyjmowania depozytu są pracownicy recepcji.
3. Za przedmioty wartościowe nie oddane do depozytu, Sanatorium nie ponosi odpowiedzialności, dlatego osobiste rzeczy przedstawiające wartość materialną nie należy pozostawiać na widoku czy blisko drzwi wejściowych. Zaleca zamykać drzwi na czas snu lub pobytu w łazience.
4. Przedmioty pozostawione przez Gościa w obiektach Uzdrowiska będą odesłane na wskazany adres na koszt odbiorcy. W przypadku braku takiej dyspozycji przedmioty będą zdeponowane przez jeden miesiąc, po czym zostaną zutylizowane.
§ 10
SANKCJE ZA NARUSZENIE REGULAMINU
1. Nieprzestrzeganie powyższych zasad, zwłaszcza zaleceń związanych z terapią oraz zachowania naruszające spokój i porządek Sanatorium może skutkować wcześniejszym wypisem kuracjusza wraz z poinformowaniem organu wystawiającego skierowanie o przyczynie wydalenia z Sanatorium oraz poniesienie obowiązujących zgodnych z przepisami opłat (skrócenie pobytu z winy kuracjusza) i ewentualnych kar pieniężnych (np. zniszczenie mienia Sanatorium).
2. W przypadku nieuzasadnionego skrócenia pobytu (lub przepustki za zgodą lekarza) Kuracjusz ponosi dodatkową opłatę (zgodnie z przepisami), zgodnie z obowiązującym Cennikiem.
3. Za wszelkiego rodzaju uszkodzenia lub zniszczenia przedmiotów stanowiących wyposażenie pokoju powstałych z winy użytkownika lub osób jego odwiedzających, materialnie odpowiada osoba zajmująca pokój. Po stwierdzeniu szkód sporządza się komisyjnie protokół, który będzie podstawą do obciążenia Kuracjusza (nawet po jego wyjeździe).
4. W przypadku zagubienia klucza kuracjusz/pacjent zobowiązany jest do wniesienia w recepcji opłaty za wymianę zamka i zakup breloka zgodnie z aktualnym obowiązującym cennikiem.
5. W budynku znajduje się system monitorujący zadymienie. Sygnał z czujnika uruchamia system sygnalizacji przeciwpożarowej i poinformowanie straży pożarnej. Za nieuzasadniony przyjazd straży pożarnej finansowo obciążona zostanie osoba, która wywołała zdarzenie.
§ 11
SANATORIUM ZAPEWNIA:
1. wykwalifikowaną, uprzejmą i dyskretną obsługę kuracjuszy,
2. bezzwłoczne reagowanie na zgłoszone uwagi, dotyczące funkcjonowania urządzeń oraz czystości i porządku
3. właściwe warunki leczenia i wypoczynku.
§ 12
SKARGI I WNIOSKI
Szczegółowe zasady zostały przedstawione na Tablicy Ogłoszeń Oddział
§ 13
Dziękujemy za zapoznanie się z Regulaminem Oddziału Uzdrowiskowego Sanatoryjnego. Dodatkowych informacji na temat funkcjonowania Oddziału/Szpitala mogą udzielić pracownicy Oddziału.
Sanatorium Uzdrowiskowe Green Garden / Zielony Ogród
Mickiewicza 12
76-270 Ustka
59 815 42 01
+48 453 068 811
sanatorium.ustka@szpital.slupsk.pl